Czy psychologia w sporcie jest potrzebna?

Silna psychika sportowca odgrywa zasadniczą rolę podczas rywalizacji w zawodach sportowych – zwłaszcza tych na najwyższym poziomie. Często o zwycięstwie decydują wtedy szczegóły lub ułamki sekund. Niestety, sportowcy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że w dużej mierze na wygraną mają wpływ rezerwy tkwiące w ich psychice. Dlatego tak istotnym wsparciem dla każdego zawodnika powinna być współpraca z psychologiem.

Prawdą jest, że niektóre aspekty mentalne można wziąć pod uwagę podczas treningu. Na przykład piłkarz na boisku treningowym obserwuje sposób gry swoich kolegów z drużyny, zwraca uwagę na ich drybling, sposób podawania piłki, ułożenie ciała do strzału czy też sposób reagowania bramkarza w momencie wykonywania rzutu wolnego. To pomoże mu podczas meczu być bardziej skutecznym w wielu sytuacjach. Ale przecież podczas zwykłego treningu nie ćwiczy się wszystkich umiejętności mentalnych, które mogą być skuteczne podczas zawodów czy rozgrywek sportowych. I tu wkraczamy w sferę psychologii sportowej.

Psychologia sportowa zajmuje się badaniem, wyjaśnianiem, a także opisywaniem psychologicznych aspektów, które występują w sporcie. Uzyskane na tej podstawie metody, teorie i techniki są wykorzystywane do poprawy osiągnięć sportowców. Nie należy sądzić, że psycholog jest potrzebny dla sportowca tylko po to, by wyciągnąć go ze stanu przygnębienia. Oczywiście takie działanie tez jest istotne. Ale specjaliści w dziedzinie psychologii dążą do tego, by dobremu zawodnikowi pomóc wspiąć się na jeszcze wyższy poziom. Obszary sportu, w których psychologia służy nieocenioną pomocą to: radzenie sobie ze stresem, umiejętność koncentracji, prawidłowe wyznaczanie sobie celów, wzmacnianie pewności siebie oraz właściwa komunikacja między trenerem i zawodnikami.

W każdej dziedzinie sportu bardzo istotnym czynnikiem jest pewność siebie zawodnika. Oczywiście, można ją budować na podstawie pozytywnych doświadczeń, takich jak już osiągnięte sukcesy czy bardzo dobre przygotowanie podczas treningu. Niestety, wielu sportowców często wraca myślami do tego co im nie wyszło, czego nie potrafią lub ile razy zawiedli trenera. A przecież takie podejście podcina skrzydła i ograbia z wiary we własne zwycięstwo. Psycholog, który pracuje z zawodnikiem, pomoże mu koncentrować się na jego najmocniejszych stronach i podpowie, jak powinien je wykorzystać. Poza tym zachęci go do pracy nad słabiej rozwiniętymi umiejętnościami. Specjalista w dziedzinie psychologii zachęci też trenera, by częściej chwalił zawodnika, a uwagi krytyczne przedstawiał w formie konstruktywnych rad.

Oprócz pewności siebie zawodnik może potrzebować innej pomocy w różnych aspektach mentalnych, by stać się skutecznym w działaniu. Może chodzić o koncentrację lub regulację własnego pobudzenia psychofizycznego. Spotkania z psychologiem sportowym pomogą zawodnikowi trafnie zdiagnozować swoje mocne strony oraz drzemiące w nim rezerwy pozytywnych zasobów, oraz podpowie, w jaki sposób może je uwolnić lub praktycznie wykorzystać.

Polecane