Dlaczego piłka nożna jest tak popularna w Polsce?

Jedynym sportem mogącym konkurować z piłką nożną w naszym kraju są skoki narciarskie. Transmisje reprezentacji Polski ogląda czasami po 6 milionów osób jednocześnie. Nic nie może równać się z oczekiwaniem na Mistrzostwa Świata czy Europy, gdzie niemal cały kraj jednoczy się, żeby wspólnie wspierać kadrę. Dlaczego piłka nożna jest tak popularna w Polsce?

Popularność w Europie 

Popularność piłki nożnej mogła się brać z innych krajów Europy. Szczególnie popularna była na zachodzie, skąd biorą się najpopularniejsze trendy w naszym kraju. Piłką nożną interesują się wszystkie kraje w naszym sąsiedztwie. Jedynie w Czechach i Słowacji nie jest to sport narodowy, gdzie przeważa jednak hokej. Polacy od zawsze chcieli mieć kluby na poziomie europejskim, dlatego na początku XX wieku powstało mnóstwo klubów w dużych miastach. Mieszkańcy szybko utożsamiali się z danym klubem i mecze danej drużyny szybko okazywały się dużymi wydarzeniami miejskimi.

Sukcesy Polaków w przeszłości 

Popularność może brać się również ze złotej ery polskich piłkarzy, czyli lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Polacy regularnie zdobywali wtedy medale olimpijskie, a przede wszystkim Mistrzostw Świata. Wybitni zawodnicy z MŚ w Niemczech z 1974 roku stali się prawdziwymi celebrytami w naszym kraju. Na brązowy medal kibice musieli czekać potem aż 8 lat. Sukcesów tych nie powtórzono do dnia dzisiejszego. Kibice za każdym razem mają nadzieję, że pojawi się kolejne pokolenie zawodników gotowych walczyć z najlepszymi reprezentacjami świata.

Sukces polskich zawodników na Zachodzie 

Piłką nożną coraz bardziej interesuje się młode pokolenie. Przyczyniają się do tego tak znani w Europie zawodnicy jak Robert Lewandowski, Wojciech Szczęsny i Arkadiusz Milik. Grają oni w czołowych ligach świata i często zdobywają z drużynami wartościowe trofea. Zwłaszcza Lewandowski, który zdobył ostatnio Złotego Buta za najlepszego strzelca w ligach europejskich. Pobił przy okazji niemal 50-letni rekord Gerda Mullera. Jest wymieniany wśród faworytów do wygrania Złotej Piłki i tytułu króla strzelców Euro 2020.

Jeden z częściej uprawianych sportów 

Polacy lubią nie tylko oglądać futbol, ale uprawiać go we własnym zakresie. Piłka nożna to jeden z najpopularniejszych sportów wyczynowych w Polsce, a jeśli chodzi o sporty drużynowe absolutny numer jeden. Polacy cenią go za to, że uprawiać może go absolutnie każdy. To nie koszykówka czy siatkówka, gdzie sukcesy osiągają wyłącznie wysocy zawodnicy. W piłce nożnej najlepsi zawodnicy typu Leo Messi, mogą osiągać ledwie 170 centymetrów wzrostu.

Zachęca to zwłaszcza młodych zawodników, którzy mogą zapisywać się już w wieku szkolnym na zajęcia w pobliskiej drużyny. Szkółki i kluby znajdują się niemal we wszystkich miejscowościach w Polsce. Po słynnym Euro 2012 w Polsce i Ukrainie powstała wspaniała infrastruktura: potężne stadiony, mnóstwo boisk treningowych i „orlików”, czyli mniejszych boisk ze sztuczną nawierzchnią. Miłość do piłki nożnej bierze się zatem już od najmłodszych, piłkarskich lat.

Polecane