Jak wspomóc rozwój sportowego ducha walki?

W aktualnych czasach, sportowcy są wystawiani na ostrą krytykę, która nie zawsze jest mobilizująca i pozytywna, a wręcz przeciwnie – potrafi podciąć skrzydła zawodnikowi i sprawić, że zwątpi on w swoje możliwości. Również takie elementy sportu jak osobowości sportowca, rywalizacja czy dyscyplina, którą się zajmuję, może okazać się czymś, co potrafi zgasić przysłowiowego ducha walki. Co więc robić, aby do tego nie dopuścić? I jak rozwijać swojego ducha walki, aby pomagał przezwyciężać kolejne ciężkie chwile w sporcie oraz motywował do działania i dawania z siebie wszystkiego?

Jedną z metod, które mogą pomóc zarówno początkującemu jak i zaawansowanemu sportowcowi jest wpływ osobistego trenera bądź psychologa sportowego. Staną się oni bowiem osobami, najbardziej zaangażowanymi w rozwój sportowca i jego karierę. Ich mentalne wsparcie oraz doradzanie, na jakich elementach warto się skupić np. lepsza koncentracja czy większa motywacja, stanie się czymś, co nowemu zawodnikowi pozwoli uwierzyć w siebie, doda ducha walki a temu zaawansowanemu pozwoli na pełne zaangażowanie bez niepotrzebnego stresu.

Metodą ściśle powiązaną z trenerem osobistym jest tzw. wpływ sytuacyjny. Polega on na nagradzaniu, karaniu – w ostateczności oraz instruowaniu zawodnika, które elementy np. w treningu, powinny zostać poprawione. Jaki ma to wpływ na ducha walki? Zawodnik, któremu nie przedstawione są jego słabsze strony, które mógłby poprawić, aby stać się jeszcze lepszym, może uznać w pewnym momencie, że już się nie rozwija i stracić zainteresowanie wykonywaną dyscypliną. Każdy sport wymaga pracy i dokształcania. To właśnie ten element powoduje, że zawodnik czuje motywacje do działania i chce stawać się co raz lepszym i przekraczać – w bezpieczny sposób – swoje granice. Sportowy duch walki potrzebuje wyzwań, kolejnych przeszkód, które może pokonać i czuć, że jest go stać na co raz to więcej.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na rozwój ducha walki u sportowca jest społeczeństwo, które można skategoryzować jako ludzi którzy mu kibicują – rodzina, przyjaciele, trener, ale również jako tych którzy chcą go pokonać, czyli rywale. I to właśnie rywalizacja jest głównym motorem napędowym, który nie pozwala sportowcowi spocząć na laurach, tylko dodaje mu sił do stawania się lepszą wersją siebie. Szczególnie widoczny duch walki, staje się w momencie zawodów, kiedy dla każdego liczy się wygrana. Jednak o sportowego ducha walki, należy dbać jeszcze zanim zawody zaczną się na dobre. Dlatego tak ważne jest aby sportowiec – bez względu czy początkujący czy zaawansowany, miał wokół siebie ludzi, którzy w chwili zawahania, niepewności, dodadzą mu siły i nie pozwolą aby stres czy czasem negatywne nastawienie do rywala, przysłoniły mu cel jakim jest wygrana. Oczywiście fair play.

Ostatnim i chyba najważniejszym czynnikiem w budowaniu sportowego ducha walki jest samoakceptacja i inteligentne podejście do samego siebie. Zrozumienie, że oprócz bycia sportowcem jest się również człowiekiem, który ma swoje mocne ale także słabe strony i nie zawsze wszystko się udaje. Pozwolenie sobie na popełnianie błędów i jednocześnie nie poddawanie się, jest kluczowe aby sport stał się przyjemnością, życiową pasją a nie czymś co frustruje i wywołuje negatywne emocje. Stając się sportowcem nie przestaje się być człowiekiem, który ma gorsze i lepsze dni. Czasem trzeba umieć przyznać się do porażki i jednocześnie być w stanie spojrzeć w lustro i bez cienia wątpliwości powiedzieć do samego siebie: dałem z siebie wszystko.

Polecane