Na czym polega terapia dla sportowców?

Ostatnimi czasy głośno było o sprawie tenisistki Naomi Osaki, która wycofała się z turnieju Roland Garros. Powodem była pogłębiająca się depresja zawodniczki. Świat znowu przekonał się na własne oczy, na jaki stres narażeni są profesjonalni zawodnicy. Sportowcy coraz częściej zaczynają korzystać ze specjalistycznych terapii. Na czym one dokładnie polegają?

Profesjonalna terapia

Sport coraz częściej łączony jest z różnymi gałęziami psychologii czy rozwoju osobistego. Zawodnikom czasami brakuje dodatkowej motywacji, wskutek czego zaczynają chodzić na terapię. Brak chęci do gry często bierze się z nadmiaru sytuacji stresowych. Sportowcy tracą chęć uprawiania sportu i nie widzą w nim spełnienia na przyszłość. Nadmierna ilość presji z otoczenia może przyczynić się nawet do groźnych chorób psychicznych, przykładowo depresji.

Wielu zawodników zdaje się lekceważyć co przekłada się na dalszą karierę. Nie mają pojęcia skąd bierze się ich słabsza forma i gorsze wyniki treningowe. Im zawodnik szybciej otrzyma pomoc, tym szybciej ma szansę przeciwdziałać skutkom stresu. Psychologia podobnie jak odżywianie były swego czasu zaniedbywane. Szybki rozwój tych dziedzin życia pomógł wznieść się zawodnikom na wyższy poziom. Zaczęli oni przeganiać zawodników nietrzymających diety lub lekceważących psychologów. Terapia nie dość, że zwiększa komfort codziennego życia to jeszcze pomaga osiągnąć wyższy poziom sportowy.

Jak podjąć się terapii sportowej?

Na rynku lekarskim istnieje coraz więcej psychologów sportowych, którzy z marszu mogą zapisać sportowca na terapię. Uczestnictwo w niej kilka razy w miesiącu to nie tylko dbanie o swoje zdrowie, ale też świetne narzędzie rozwojowe. Stara się wyciągnąć ze sportowca jak najwięcej informacji z przeszłego życia, dzięki czemu może on lepiej rozpoznać swoje motywacje. Psycholog jest wskazany nawet w najmłodszych latach, kiedy gra jeszcze w amatorskich klubach. Psychologia dziecięca stoi na coraz wyższym poziomie, a jak pokazują badania – na choroby psychiczne jest narażonych z każdym pokoleniem coraz więcej dzieci.

W przypadku dorosłych przydatnym narzędziem są wizyty u coacha. Dzięki jego poradom zawodnik może być zmotywowany do przyszłych wyzwań i znowu odnajdzie radość z życia. Pomaga się on też pewniej poczuć w codziennych sytuacjach np. w przypadku konferencji prasowych czy wywiadów. Przekłada się to również na relacje z kibicami czy innymi sportowcami. Coach stara się dostarczyć też dodatkowych narzędzi: na oczyszczenie umysłu świetne są ćwiczenia w postaci medytacji czy jogi.

Czy każdy sportowiec potrzebuje terapii?  

Wielu sportowców będzie upierało się, że terapia jest niepotrzebna i nie mają na nią czasu. W niektórych przypadkach mogą mieć rację. Część zawodników jest pewna siebie i nie ma problemów w stresowych sytuacjach. Jeżeli jednak sportowiec nie czuje się w pełni możliwości – terapia z pewnością w niczym mu nie przeszkodzi. Może jedynie pomóc. Koszt psychologa czy coacha jest naprawdę nieznaczny, a kolejne sukcesy odnoszone po terapii mogą okazać się bezcenne.

Polecane