Zalety korzystania z pomocy fizjoterapeuty w sporcie

Admin/ 14 grudnia, 2021/ Sport

Wielu osobom wydaje się, że z pomocy fizjoterapeuty należy korzystać dopiero w sytuacji, gdy z ciałem dzieje się coś niepokojącego. Jest to błędne podejście, istnieje bowiem dziedzina fizjoterapii, tzw. fizjoterapia sportowa, która dedykowana jest osobom uprawiającym jakąś dziedzinę sportu amatorsko bądź zawodowo i umożliwia stałą opiekę specjalisty, nie tylko w sytuacji wystąpienia kontuzji. Rozwiązanie to posiada szereg zalet.

Unikanie kontuzji

Fizjoterapia sportowa ma na celu pomóc sportowcom unikać kontuzji. W przeciwieństwie do osób, które ćwiczą na własną rękę, amatorsko i często nie forsują się ponad siły ci, którzy związali swoje życie ze sportem i jest on często okazją do przekraczania kolejnych granic wytrzymałości, są zdecydowanie bardziej narażeni na wszelkie naciągnięcia, zerwania mięśni czy mniejsze urazy. Pozostawanie pod stałą opieką wykwalifikowanego specjalisty sprawia, że częstość kontuzji znacznie się zmniejsza, a wszelkie problemy związane z układem ruchu mogą być na bieżąco rozwiązywane. 

Likwidowanie bólu i jego źródeł

Bardzo często osoby uprawiające sport przyzwyczajone są do tego, że po intensywnym treningu najbardziej wyeksploatowana część ciała będzie obolała i nie wiążą tego w żaden sposób na przykład z wadami postawy czy chodu. W sytuacji, gdy ból przybiera na sile i uniemożliwia dotychczas regularne treningi, pomoc w rozwiązaniu problemu może przynieść właśnie wizyta u fizjoterapeuty. Przeprowadza on szereg badań, które mają na celu wykryć ewentualne nieprawidłowości, a następnie wdraża działania, które nie tylko łagodzą ból, ale jednocześnie likwidują źródło problemu. Zdarza się bowiem, że ból nasilający się na przykład podczas biegania nie jest związany z niewłaściwym obuwiem czy przygotowaniem kondycyjnym, jest natomiast wynikiem przyjmowania niewłaściwej postawy czy złego ułożenia stopy. W takiej sytuacji fizjoterapeuta, wiedząc, co stanowi sedno problemu, ma szansę zlikwidować nieprzyjemne dolegliwości.

Przygotowanie przed startem

Sportowcy, którzy daną dyscypliną zajmują się zawodowo, zdecydowanie nie powinni unikać wizyt u fizjoterapeuty, szczególnie przed nadmiernie forsującym startem. Uprawianie triatlonu czy bieganie w maratonach, naraża nie tylko układ ruchu, ale i całe ciało na niemal nadludzki wysiłek, do którego organizm powinien się odpowiednio przygotować. Nie wystarczą jedynie regularne treningi, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia czy masaże, które sprawią, że ciało będzie jak najlepiej przygotowane na ekstremalny wysiłek. Należy pamiętać, że fizjoterapeuta to osoba, która ma szeroką wiedzę z zakresu anatomii i wpływu sportu na ciało – ćwiczenia które będą idealne dla biegacza, mogą się więc okazać zupełnie zbędne dla pływaka.

Poprawienie wyników

Regularne korzystanie z usług fizjoterapeuty może znacznie poprawić wyniki sportowców. Wszystko dlatego, że dzięki odpowiedniemu podejściu i właściwie dobranym zestawom ćwiczeń, w ciele zachodzi szereg pozytywnych zmian, jak chociażby poprawa mobilności stawów czy zwiększenie elastyczności oraz mobilności mięśni. Dodatkowo odpowiednio skomponowane masaże lecznicze przyczyniają się do odprowadzenia metabolitów z tkanek, co jest szczególnie ważne po wysiłku.